Yılmaz Güney – Duvar Filmi

Eklenme Tarihi: 26/11/2010

1980 askeri darbe dönemini anlatıyor film. Hayatım boyunca izlediğim filmler ile karşılaştırdığımda, ve filmin 1983 ‘te (Ben doğmadan önce) çekildiğini de göz önünde bulundurdum. Aklımda film ile ilgili oluşan düşünce şuydu: Olağanüstü gerçekçi, bunun sanki bir film değil de BBG evi gibi bir hapishanenin kameralar tarafından izlenime alındığı kanısıydı. Oysa ki hiç öyle değildi. Bu bir filmdi. Ve nasıl bu kadar gerçekçi olabileceği konusunda bir fikrim yoktu; Yılmaz Güney’in yönetmenliği dışında…
Film siyasileri, kadın, erkek ve 4. koğuşun çocuklarını anlatıyordu. Hapishanenin her türlü eziyetini çeken, küçük bedenleri ile yüreklerindeki ezikliklere ve yaralara meydan okuyan çocukları… Filmi izlerken bir türlü gerçekten ayırt edemiyordum. O kadar yerinde olmuştu ki her şey… O günün sinema teknolojisi ve çekimlerdeki imkansızlıklar vız gelmişti film ekibine sanki.  O kadar gerçekçi ve acıklıydı ki film, ağlamamak için kendimi zor tuttum! Film ile birlikte 1980 askeri darbesinin insanları ne kadar çok ezdiğini bir kez daha anlamış oldum.

Senaryo ve filmin yönetmenliği Yılmaz Güney’e ait. 1983’te Cannes film festivalinde Altın Palmiye için aday gösterilmiş. İnternette film ile ilgili araştırma yaparken ilginç ayrıntılar takıldı gözüme… Oyunculardan Tuncel KURTİZ ve Ayşe Emel MESÇİ dışında hiç biri daha önce kamera karşısına geçmemiş. Bunu öğrendiğimde filme ve Yılmaz GÜNEY ‘e olan hayranlığım bir seviye daha artmış oluyordu. Film çekildikten sonra; yasaklı oluyor ve aradan 17 yıl geçtikten sonra ancak gösterime girebiliyor.
Filmin sonunda Yılmaz GÜNEY’ in şu sözleri beni hem duygulandırıyor hem de yüreğimde filme geçen ve gerçek hayatta yaşanmış olan olaylara olan üzüntüm daha belirgin bir hal alıyordu. İşte o sözler:

Bu filmde anlatılanlar, yaşanmış olayların yeniden harmanlanmasıdır. Onlar, kan, ateş ve gözyaşı içinde, duvarların karanlığında ışığı ve suyu aramışlardı… Bu filmi onlara, el yordamı ile ışığı ve suyu arayan küçük arkadaşlarıma adıyorum.”  

Filmin konusu ise (Film’in afişinden alıntı) şudur:

Kadınlar ve erkekler, adli ve siyasi tutuklular, …ve çocuklar, çocuk koğuşu: hapishanenin köleleri. Dördüncü koğuşun çocukları. Dördüncü koğuşun çocularının sefaleti. İşte koğuşun kırık camları, hırsızları, katilleri, terkil edilmiş çocukları… Ay… İncecik, kavun dilimi gibi ay… umut ve özlem… Şişko’nun, Şaban’ın ve diğer çocukların elleri Tanrıya doğru açılır. Derler ki, yeni ayı ilk gördüğünde dua eder ve dilek tutarsan, Tanrı bunları yerine getirir.

Çocukların hepsi tek bir dilek tutarlar: “Allah’ım, beni daha iyi bir hapishaneye yolla.” “Beni de Allah’ım” Tüm çocukların dilek ve arzuları budur: daha iyi bi cezaevi. Buraya artık dayanamıyorlar. Şiddet, dördüncü koğuş’un angaryaları onları tüketmiş. Her şeyi kabul etmek zorundalar. Temizlik, mutfak işleri, kömür ve çöp taşıma, kısaca cezaevinin tüm angaryası onların eline bakar… Dayak, baskılar… Onlar gerçekten cezaevinin kölesidirler. Ancak umutları tükenmez. Başka bir cezaevine gitmeyi başarmalıdırlar…

 

Ayrıca şunlara da bakabilirsiniz...
Yilmaz Güney – Baba
Hür Adam Bediüzzaman Said Nursi
VALLEY OF PALESTINE
Polizie
Yorumlar
60 adet yorum yapılmış »
 1. kenaN 5 sene önce yorum yaptı.

  yılmaz güneyin duvar filmi güzel olmus.

 2. by-witamin 5 sene önce yorum yaptı.

  yılmaz guneyın flımlerı her zaman dılde olan vede unutulmayan akla kalan flımlerı vardır bu duvar flımde ızlenmeye değer ızlemeyene tevsıye ederım şu deyımı kullana bılırm flım için çamuru duvara fırlat ızı kalsın ız kalmasını ıstıyorsanız kafanızda ızleyın ama ızleyın

 3. HaZaN 5 sene önce yorum yaptı.

  yilmaz guneyin her flimi guzel cunku gercekleri yansitiyor ama vitamin sunu anlamadim kafamizla nasil izliyor yada izlemiyoruz cvp alabilirmiyim :))

 4. Siyah_Inci 5 sene önce yorum yaptı.

  Ben Hic Izlemedim Ama Izliycem..

 5. Beste 5 sene önce yorum yaptı.

  Gelmiş geçmiş en iyi JÖNümüzün en iyi filmlerinden biri.

 6. Yusuf 5 sene önce yorum yaptı.

  Bu filim gercekleri anlatıyor ceza evınde Gerceklerı Göz önüne serıyor

 7. Yusuf 5 sene önce yorum yaptı.

  Bu filim diyarbakırdaki ceza evınde yasanları bile dile getirmese ama gercekden cok acık orda darbecılere aman vermeyen sayın başbakan olmsaydı diyarbakır ceza evı Yıne dolardı onca mahsum ınsan ölür yıne diyarbakırla ılgılı bıraz kısa yazı atacagım her kesın Yorumuna saygı duyarım

  Gazeteci Hasan Cemal’in 2003 yılında çıkardığı “Kürtler” isimli kitabı ilgilisinin, meseleyi bilenin hiç de yabancısı olmadığı, insan olanının insanlığından utandığı bildik bir hikayeyle başlıyordu. Kitabında “Felat Cemiloğlu’nun başından geçenleri ilk kez bir Diyarbakır akşamında 1990’lı yılların başında kendi ağzından dinlemiştim” diyen Cemal, “Hapishaneden çıktıktan sonra genç olsaydım, dağa çıkardım” diye başlayan Felat Cemiloğlu’na bırakır sözü:

  “…Seni psikolojik olarak çökertmek, yıkmak için her şey yapılırdı. Kapının önüne çıkararak cop sokmak….Seyredene de o copu yalatırlar. Kusarsan, öbürüne yalatarak yeri temizletirler.

  PKK’nın ismini daha önce hiç duymamıştım. İçeri alındıktan sonra öğrendim. O zamana kadar biz bu örgütü ‘Apocular’ diye bilirdik. Bu anlamda siyasetle hiç ilgilenmemiştim.

  Dişlerimin çoğu sallanıyordu. Neden mi? Çünkü hep kalas dayağı vardı ceza olarak. Aç ağzını derlerdi, kalası getirir, iki elleriyle tutar ve küt diye çenenin altından yukarı doğru vururlardı. O kalın kalası çenene alt taraftan yedin mi, eğer tecrübesizsen dilini ısırırsın. Tecrübeliysen dilini ısırmazsın ama bu sefer de dişlerin birbirine girer. İşte böyle bir şey. Bana bir gün bir avuç bok yedirdiler de, sallanan dişlerimden kurtuldum!

  Tek ayak üstünde, duvar dibinde duruyordum. Ceza! Ama bir süre sonra yoruluyorum. Ayağım düşüyor yere, tutamıyorum. Emre itaatsizlik! Cezası: Duvarın dibinde, kanalizasyonun kapağını kaldırdılar, bir avuç bok alıp ağzıma attım. Sonra ağzımda pislik, hazır ola geçtim, öylece duruyorum. Kıpırdamak yok. Temizlemek yok. Yere tükürmek yok. Öylece ağzın kapalı, kımıldamadan ayakta, hazır olda bekliyorsun. Bir süre sonra bıraktı, içeri girdim.

  Elazığlı arkadaş. İsmi Ramazan. Allah razı olsun, bazı dişlerimi iple çekti. Çünkü temizleyemedim dişlerimi…Altın kaplama olan iki dişten birini cebine attı, birini bana verdi hatıra olarak. Hapishaneden çıktıktan sonra ilk işim dişçiye gidip takma diş yaptırmak oldu.

  Sekiz ay yattım, Diyarbakır E Tipi Askeri Cezaevi 33 No’lu koğuşta. Elli beş yaşındaydım. Sekiz ayda 18 kilo verdim. İğne iplik kaldım. Çıktığımda kimse tanımadı beni.”

 8. AyAz 5 sene önce yorum yaptı.

  ArkadasLar İzLemeLisiniz BasKa Birşey Demıyorum ManYak Flim

 9. gülşekeri 5 sene önce yorum yaptı.

  ayaz manyak filimle ne işimz olur akıllı filim bul izleyelım :))

 10. AyAz 5 sene önce yorum yaptı.

  Gulsekeri Bana Göre Öyle Size Gore Nasıldır Bılmem Ben Beyendım Arkadasım :)

 11. che 5 sene önce yorum yaptı.

  gülşekeri akıllı ol izlemiyeceksen sacma yorumlardada bulunma

 12. cavit ırmak 5 sene önce yorum yaptı.

  BEN 20 yaşındayım 3 sene yattım ordu kapalı ceza evinde ama böyle işkence görmedim böyle işkence yapanların karısını daga çıkaracan intikam alacan bunlara azdır bile

 13. AyAz 5 sene önce yorum yaptı.

  devamı yokmu filmlerın arkadaslar..?

 14. YALAN_SEWGİLER 5 sene önce yorum yaptı.

  yılmaz güneyin duvar filimi güzel izlemeye deyer

 15. harbi_dost 5 sene önce yorum yaptı.

  ızlemeye deyer mukemmel:)))

 16. LaDy mm 5 sene önce yorum yaptı.

  hehe bende bayıldım :))) bı gun yalandan ölcem =))

 17. yiğit 4 sene önce yorum yaptı.

  bence herkes izlemeli gerçek hayattan alıntı olduğuna şüphem yok yılmaz güneyde taktir etiğim bi oyuncu
  izleyip ders almalı

 18. İmAJ 4 sene önce yorum yaptı.

  ben izlemedim bu adamın flimlerini hiç acaba nasıldır bi izlesemde yorum yapsam daha ii olcak:D

 19. SEMRA 4 sene önce yorum yaptı.

  NEDEN DUVAR FİLMİ YERİ NE SÜRÜ FİLMİ AÇILIYOR…
  HANGİ SİTEDEN DENEDİYSEM HEPSİNDE AYNI SORUN DUVAR YERİNE SÜRÜ AÇILIYOR LÜTFEN BUNU DÜZELTİN … TEŞEKKÜRLER

  Yönetici:Merhaba Semra.. Sürü filminin fragmanı geçiyor başta. Sitemizde sürü filmi de yüklüdür… İyi seyirler…

 20. yunus 4 sene önce yorum yaptı.

  Yüreğim umulmayan yaralarla başedemezken,
  Bir tatlı aşk gülüşü özledi gözlerim,
  Ve sen hangi alemde hangi düşlerde isen gel,
  Çünkü gülüşünü çok özledim…

 21. evindar 4 sene önce yorum yaptı.

  türkiyenin gerçeklerinden sadece çok az bi kısmını burda hatrladık ya hatırlamak istemediklerimiz

 22. gül 4 sene önce yorum yaptı.

  film çk hazin şeyleri anlatıyor belgesel tadında,herşey gerçek.bu arada yorumları okudum,yusuf un öyküsüde içler acısı

 23. gül 4 sene önce yorum yaptı.

  film çk hazin şeyleri anlatıyor belgesel tadında,herşey gerçek.bu arada yorumları okudum,yusuf un öyküsüde içler acısı

 24. selçuk 4 sene önce yorum yaptı.

  filmmm çok duğru gerçettee ölee yaniii ceza eviiler çok kötüüü yanii

 25. YALAN_SEWGiLER 4 sene önce yorum yaptı.

  filim fav kulde ceza evinde çocuklar aynen bu tavırları alıyorlar

 26. seda 4 sene önce yorum yaptı.

  yılmaz güneyin yaptıgı hangi film kötü ki yine tüm gerçekleri tüm yaşanmışlıkları oldugu gbi anlatmış….yasaklanmış bazı filmleri var yılmaz güneyin şiddetle tavsiye ederim…

 27. haydar 4 sene önce yorum yaptı.

  yılmaz guneyin filimleri hiç unutulmaz ve filimde gerçekeri ap acık anlatıyor…

 28. mahkum27 4 sene önce yorum yaptı.

  yılmaz güney gercekten harika anlatmış o yılarda yaşananları insan nekadar suçlu olursa olsun nihayetinde insan hayvan muamelesi yapılmamalı ayrımçılık olmamalı yer insan bir bayragın altında yaşıyorsa o bayraga sagı duymalı bir devlet bin isteyi yerine getiremez herkes şu zamanda başına buyruk olmuş bişeyler istiyor kaç bölünecek bu ülke napmıya çalışıyorlar anlamıyorum her birbirimizle savaşmayı bırakıp ülkemiz için çalışmış olsak şu zamana kadar amerikadeyil ona katlardık asıl süper güç biz olur heryere sadet getirirdik amerika gibi kendi çıkarlarımız için oraya buraya saldırmazdık kahrolsun faşizm yaşasın demokrasi…….

 29. ayaz 4 sene önce yorum yaptı.

  ayaz abi dogru diyonnnArkadasLar İzLemeLisiniz BasKa Birşey Demıyorum ManYak Flim

 30. CİHAD 4 sene önce yorum yaptı.

  SÜPER BE ARKDASLAR IZLESIN TÜRKİYEDE OLAN PKK LILARDA BOLE OLUCAK

 31. yusuf 4 sene önce yorum yaptı.

  mercimekkkkkkkkkk haaaaaaaaaa

 32. Yusuf 4 sene önce yorum yaptı.

  Bu filim PKKLA ne alakası anlamdığım şey Cihad arkdaşım yorumunu okudumFilmi iyi izlemişsen eger
  12 Eylül 1980 anlatan Tıpkı diyarbakır ceza evinde yaşanların benzeri aynısı ne kadar olmasada Diyarbakır ceze evinde Yaşanan işkenceyi hiç bir yazar hiç bir kalem anlatamaz onu yaşayan bilir Cİhad arkadaşım filmi iyi izledinde birde 12 eylül 1980 tarihi az oku ne demek istediğimi anlarsın

 33. Gültepe Ceza Evi 4 sene önce yorum yaptı.

  Film 10 Numara Filim Olmuş Bu İşgenceleri Pkklı Kürtlere Uygulamak Gerekir Bu Kadar Eziyete Bi Pislik Kürtler Dayanır

 34. ali 4 sene önce yorum yaptı.

  gültepe ceza evi gel bu işkenceleri senın karına yapacam

 35. yılmaz 4 sene önce yorum yaptı.

  gültepe ceza evi filim dedigin gibi cok guzel ama bu işkenceleri kurtler haketmiyor senin karın veya bacına yapsınlar daha iyi olur

 36. çirkin kral 4 sene önce yorum yaptı.

  onlar yaşadılar kı sen yaşamayasın hayat gerçeklerini yazıp yaşayıp anlatmışlar demekki herkes bi devletmiş harbiden ..tek bişey diyim .. konuş mayı bilirim ama sesim güzel değil…anlaynnnn…..

 37. emmrah 4 sene önce yorum yaptı.

  hiç öyle değildi ben emeklemeden koşmuşum

 38. halit pınar 3 sene önce yorum yaptı.

  bu gerçek eser için minnet duyuyoruz ancak bugünki şartlar dahada kötü yargı türkiye halkının kabusu olmuş durumda yargıtayda hiç okumadan onanmış yüzbinlerce dosya var yani kuru yaş farketmez hesabı odun pahalı benzin yakalım umarım değildir ama sorucam ceza evinde veya ceza dosyasını bekleyen kaç tanıdığınz var ?? varsa hemen kaçsın hepsi onanıyor işte bu ülkemin gerçeği 80 de olduğu gibi

 39. halit pınar 3 sene önce yorum yaptı.

  cihad cahil biri olduğun belli orda her kesimden insan vardı osmanlıyı sizin ırkçı zihniyetiniz yüzünden bu küçük yarım adaya tıkıldı kafanızı sokucak yer varken çatıyı güçlendirin yoksa hepimiz altında kalırız ayrıca bu vahdettinin küçük bi hediyesi tarihi oku okuyamassan izle ve gör

 40. antalyalı 3 sene önce yorum yaptı.

  a.q duvar filmi diye açtık sürü filmi çıktı

 41. yılmaz 3 sene önce yorum yaptı.

  DOSTLARIM YILMAZ GÜNEY İN BÜTÜN FİLMLERİ ÇOK GUZELDIR NUNTMAYIN .AMA BIR KOTU SOZ BILE KULLANILIRSA KARUISMAM ONA GORE

 42. ibrahim 3 sene önce yorum yaptı.

  slm yönetici kardeşim bir kac film yanyınlarsan sevinirim yılmaz güneyin .. tehlikeli adam filmi azrail benim.. şimdiden saol

 43. ayhan canbolat 3 sene önce yorum yaptı.

  ogünden bu gune ne deyişti yıl2012 sadece hiç(.pozantı) bu filim diil gerçekk.hemde acı gerçek.dışardakiler duvarların arkasında ne var bilemezler,bunuda bize yılmazbey annattı teşekkürler.

 44. mehmet 3 sene önce yorum yaptı.

  bu anlatılanlar sadece bir kac işkence cesidiydi ya ammet ceza evinde yasananlar ammet ceza evı dunyada en kötu 3 ceza evi olarak biliniyor bu ceza evlerınde kürt halkına yapılan zülüm ve iskencelerin hesabını tarih önunde vercekler

 45. ulaş tağ 3 sene önce yorum yaptı.

  insaların hayata bakış açısını değiştiriyor bizler bu kadar zalim oluyoruz yazık çok yazık

 46. ömer dağ urfalı 3 sene önce yorum yaptı.

  BUNLAR HEPSİDE GERCEKTİR ALLAH HİC KİMSEYİ BU HAPSE DÜŞUR MESİN ALLAH BUNLARIN BELASINI VERSIN

 47. ZaLiM 3 sene önce yorum yaptı.

  Anlatılanlar Yaşanmış Ve Gerçek Olay’lardır
  Yaşasın Sosyalziim

 48. melih 3 sene önce yorum yaptı.

  selam aleyküm

 49. melih 3 sene önce yorum yaptı.

  arkadaşlar

 50. melih 3 sene önce yorum yaptı.

  sizi seviyorum

 51. MATİYAS_CİHAN 3 sene önce yorum yaptı.

  BE SEFAKÖYLÜ CİHAN UZUN LAKABIM TAFŞİ BUNLARIN ANASI…………??? MATİYAS_CİHAN@HOTMAİL.COM HERKESE EYVALLAH

 52. dine çiya 3 sene önce yorum yaptı.

  yorumsuz

 53. emir 3 sene önce yorum yaptı.

  Yorumunuzu yazınız

 54. çekdar 3 sene önce yorum yaptı.

  arkadaşlar bu filmde anlatılar hepsi gerçek. hatta az bile göstermişler. nedim alllah hepsinin belasını versin..!!!!!!!

 55. devrimm- 3 sene önce yorum yaptı.

  arkadaşlar filmi izledim şahane anlatmış yılmaz güney tavsiye ederim izlemenizi .yorumlara da baktım GÜLTEPE CEZA EVİ bu kadar eziyete bi pislik kürtler dayanır demişsin kürtlere bunları yapacagına kürt halkını bu oyunlara getirip rant sağlayan aşşağılık insanlara yap ben ali .veya diğer yorum yapan insanlar gibi senin anana ve karına küfür etmiyeceğim umarım sende bu savaşın bitmesini her gün başka bir ocağa ateş düşmesini istemiyorsundur.Okuduğunuz için teşekkür ederim..

 56. mardin 47 21 3 sene önce yorum yaptı.

  bence süper ötesi bi film izlenmeye deyer orda yaşanan olayların hepside gercek

 57. salak salak konuşmayın lan 3 sene önce yorum yaptı.

  yılmaz güney gibi bir üstadın filmlerinde ırkçılık ayrımcılık yoktur.eğer ırkçıysanız izlemeyin bu filmi

 58. hocx 3 sene önce yorum yaptı.

  yılmaz güney filmleri gerçekten izlenecek kalitededir

 59. suskun47 3 sene önce yorum yaptı.

  film gecerli gerçek oldugu inkar edilmyecek bi gercek ben sübyende yatmadım ama yatanlar bilir bu tür şeylerin halen çogu gercekleşiyo allah önce milleti sonra bu bşımızdaki hükümeti ıslah etsnde bu tür şeyler bitsn bu memlekette. o gültepe cezaezinede tek kelime o büzük yiyosa çıksın bitane kürt kardeşimizn karşısna desn bu kelimeleri hele bana bi denk gelsn harbden süper olurdu arkadaşlar böle ırkçı köpeklere kürtte olsak türkte olsak taviz vermeyeli ülkemz hep böle köpekler yüznden bu durumda zaten. hepinze tşşkkür

 60. desperado 3 sene önce yorum yaptı.

  bu bit ne lan….benden cıkmadı abi…..yok anayıın amından cıktı ….koptum amk

Yorum bırakın